Rozważania o stylach w pałacu Herbsta – oprowadzanie
15 listopada, czwartek, godz. 15:30-16:30
Zapraszamy na tematyczne oprowadzanie, podczas którego dowiemy się, jakie style i dlaczego wybrano do zaaranżowania pałacowych pomieszczeń.
Z cyklu: Kulturalne rendez-vous – cykl spotkań dla dorosłych, którzy chcieliby wzbogacić swoją wiedzę na temat kultury, obyczajowości i sztuk plastycznych XIX oraz przełomu XIX i XX wieku.
Jesienne kolory – Mały Salon Muzyczny
17 listopada, sobota, godz. 16:00–18:00
Podczas spotkania porozmawiamy o jesiennych kolorach i nastrojach. Zaprezentujemy instrumenty strunowe szarpane. Na zakończenie wykonamy prace plastyczne – malowanie palcami do wybranej jesiennej muzyki.
Z cyklu: Mały Salon Muzyczny – koncerty muzyczno-plastyczne przeznaczone dla dzieci w wieku 4-10 lat. Kameralne spotkania przy muzyce, w gronie rodzinnym lub bliskich znajomych były popularnym sposobem spędzania wolnego czasu w zamożnych domach fabrykanckich. Spotkania takie były często okazją dla dzieci i młodzieży kształconych „w rozmaitych talentach” do pierwszych publicznych prezentacji nabytych umiejętności. Do tej dziewiętnastowiecznej tradycji nawiązują koncerty w Pałacu Herbsta.
Pomysłowe stulecie – warsztaty rodzinne we wnętrzach pałacu Herbsta
24 listopada, sobota, godz. 12:00-13:30
W XIX wieku powstało bardzo wiele wynalazków, chociażby telefon, gramofon czy maszyna do pisania. Bez nich nie mielibyśmy dziś smartfonów, odtwarzaczy płyt ani komputerów. Na zajęciach poznamy niektóre z dawnych wynalazków i opatentujemy swoje własne pomysły.
Z cyklu: Rodzinny kalejdoskop – cykl sobotnich warsztatów rodzinnych odbywających się we wnętrzach pałacu Herbsta oraz w Galerii Sztuki Dawnej. Zajęcia są okazją do rozwinięcia różnorodnych zdolności oraz wzięcia udziału w rozmaitych aktywnościach, które pozwolą poznać wystawy prezentowane w MPH.
Salon Muzyczny w Pałacu Herbsta
24 listopada, sobota, godz. 17:00
Zapraszamy na koncert Muzyczne wędrówki baroku: z Ameryki Łacińskiej do Chin. Koncepcja koncertu odwołuje się do idei podróży, jakie odbywali kompozytorzy w dawnych wiekach, głównie mistrzowie włoscy, ale również i misjonarze jezuiccy, którzy docierali do najróżniejszych zakątków świata, w tym m.in. do Polski, Anglii, Meksyku, Argentyny czy Chin. Zabrzmią utwory takich kompozytorów jak Luparini, Frescobaldi, Zipoli, Hume, a wykona je grający na kopiach dawnych instrumentów zespół w składzie: Anna Śliwa (skrzypce barokowe), Agnieszka Świątkowska (skrzypce barokowe), Julia Karpeta (viola da gamba), Aleksandra Rupocińska (wirginał, pozytyw organowy), Anna Krysztofiak (śpiew, instrumenty perkusyjne).