BON TON, CZYLI KILKA SŁÓW O DOBRYCH MANIERACH W XIX WIEKU
Rodzina Herbstów żyła w Łodzi w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku, kiedy obowiązywały zupełnie inne niż dzisiaj zasady zachowania. Czy jednak faktycznie dobre maniery zmieniły się aż tak bardzo? Podczas prelekcji przyjrzyjmy się obyczajowości, poznamy zasady i normy zachowań drugiej połowy XIX wieku i przedyskutujemy czy wciąż są one potrzebne. Wybierzemy się również do jednego z pałacowych salonów by zainscenizować w nim sceny z życia XIX-wiecznych elit.
JADALNIA OD KUCHNI
Jak wyglądały jadalnie w XIX i początkach XX wieku? Czym był pokój kredensowy? Jak wyglądała praca w kuchni? Na te i inne pytania spróbujemy wspólnie odpowiedzieć. Zastanowimy się też nad zasadami zachowania przy stole i porównamy te z 2 poł. XIX wieku z obecnie obowiązującymi. Zajrzymy do pałacowej jadalni, a w drugiej części zajęć, podczas warsztatu, pomyślimy jak dobrze przygotować się na przyjęcie gości i nakryjemy do stołu.
Z ABC POLSKIEGO MALARSTWA – na warsztaty zapraszamy od 14 lutego
Tak, to oryginał! Nie, to nie jest reprodukcja! Tak, tak, mamy takie dzieła w Łodzi. Zapraszamy na warsztaty do Galerii Sztuki Dawnej aby przekonać się na własne oczy. Jan Piotr Norblin, Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski, Jan Matejko, Jacek Malczewski, Włodzimierz Tetmajer – prace m.in. tych znanych powszechnie twórców zobaczymy na wystawie „Widziałem prawdziwe arcydzieło”. Malarstwo polskie XIX i początków XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi. Podczas aktywnego oprowadzania rozszerzonego o elementy warsztatowe będziemy rozmawiać o specyfice twórczości wymienionych artystów, stosowanych przez nich rozwiązaniach formalnych, przemianach w sztuce, malarskich gatunkach.
KSIĘŻY MŁYN - MIASTO W MIEŚCIE
Podczas zajęć wybierzemy się na spacer po osiedlu Księży Młyn. Poznamy jego historię i najważniejsze obiekty oraz rozwiążemy zadania zawarte w karcie pracy.
W celu rezerwacji terminu i ustalenia szczegółów zajęć prosimy o kontakt z Działem Edukacji: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
Koszt: 6 zł (+ bilet wstępu) / os.