Wystawa "Jak to widzisz?"
Data rozpoczęcia: 07-12-2018, 18:00 - 31-03-2019 Wystawy bieżące
Herbst Palace Museum, Przędzalniana 72
grafika

Wystawa Jak to widzisz? to część niezwykłego projektu, pozwalającego publiczności aktywnie włączyć się w działalność Muzeum.

Pierwszym etapem projektu był otwarty plebiscyt. Każdy mógł w nim wybrać pięć ze stu obrazów z kolekcji Muzeum Pałac Herbsta. Na wystawie prezentowane będzie czterdzieści dzieł, które otrzymały najwięcej głosów – wśród nich prace m.in. Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Olgi Boznańskiej.

Plebiscytowi towarzyszył konkurs, w którym głosujący mogli napisać teksty uzasadniające wybór. Spośród nich jury wskazało najciekawsze, a ich autorki i autorów nagrodzono udziałem w pracach zespołu kuratorskiego. Kuratorzy spotykali się przez kilka miesięcy i pracowali nad ostatecznym kształtem wystawy.

Zespół kuratorski koncentruje się na symbolicznych znaczeniach świata przedstawionego w dziełach oraz wielości możliwości interpretacyjnych wynikających z indywidualnego spojrzenia odbiorców. Obrazy ze zbiorów polskiej sztuki z XIX i pocz. XX wieku udało się połączyć w płynną narrację dzięki wyodrębnieniu pięciu głównych motywów, które sugeruje podział kolorystyczny przestrzeni wystawy. I tak natura, staje się pretekstem do analizy roli światła nie tylko w przyrodzie, ale też w procesie widzenia portrety opowiadają historie życia bohaterów, a także kreślą relacje pomiędzy malarzem a modelem, żywioły przeplatają się ze stanami emocjonalnymi i wprowadzają widza w świat fantazji, a całość ekspozycji zamyka symbolika nocy i mroku.

Sposób, w jaki obrazy zostały zaprezentowane na wystawie, to tylko jedno z wielu potencjalnych rozwiązań. Pytanie Jak to widzisz? jest wciąż otwarte. Dlatego zapraszamy do włączenia się i pozostawienia swojej odpowiedzi.

Kuratorzy wystawy: Sabina Bałulis, Natalia Bartczak, Ewa Gaj, Katarzyna Kaleta, Magdalena Knapowska-Niziołek, Emiliana Konopka, Damian Krakowiak, Marta Motyl, Michalina Peruga, Paulina Stencel

Opiekunki projektu: Aleksandra Dudek, Joanna Jaśkiewicz, Katarzyna Kończal, Maria Milanowska, Tatiana Szymańska

Koordynacja projektu: Andżelika Bauer, Przemysław Purtak

Czas trwania wystawy: 7 grudnia 2018 – 31 marca 2019

« Pdf
« Drukuj
« Powrót
Galerie ⇣
grafikagrafikagrafikagrafika
Lokalizacja ⇣
Lokalizacja
Herbst Palace Museum, Przędzalniana 72