● 10 września, czwartek
Leon Wyczółkowski. Obrazy malowane światłem
godz. 15.30 – 17.00
Leon Wyczółkowski to postać szczególna dla sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku. Artysta różnorodny pod względem podejmowanych zagadnień, ale także wszechstronny twórca w odniesieniu do technik plastycznych. Autor scen rodzajowych, licznych portretów, kompozycji realistycznych. Biegły w technice olejnej i pasteli, innowacyjny w dziedzinie grafiki. Przez wielu miłośników sztuki uznawany za mistrza polskiego malarstwa luministycznego, budzącego skojarzenia z dziełami francuskich impresjonistów. Dzieła Leona Wyczółkowskiego wzbogacają kolekcje najważniejszych muzeów polskich. W Galerii Sztuki Dawnej Muzeum Pałac Herbsta prezentowane są trzy z nich: Rybak, Autoportret oraz Gra w krokieta. O tych, jak i o wielu innych dziełach artysty dowiedzieć się będzie można więcej w trakcie wykładu.
Z cyklu: Czwartkowe rozmaitości wokół sztuki w Muzeum Pałac Herbsta - wykłady przeznaczone dla seniorów. Ideą cyklu jest zaprezentowanie dzieł z różnych dziedzin sztuki, a znajdujących się
w zbiorach MPH.
Prowadzenie: Maria Milanowska
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: edu.herbst@msl.org.pl
tel.: 42 674 96 98 w. 35
Bilety wstępu: 8 zł
● 12 września, sobota
Wspomnienia pałacowego zegarmistrza
godz. 12.00 – 13.30
Niemal we wszystkich wnętrzach Pałacu Herbsta znajdują się niezwykłe czasomierze. W czasie warsztatów nasi Mali i Duzi Goście będą mieli szansę je odnaleźć, zastanowić się czym się różnią i do czego służyły. Podsumowaniem wycieczki będzie wykonanie własnego, bajkowego zegara.
Z cyklu: Mały i Duży - rodzinne warsztatów odbywające się w XIX-wiecznych wnętrzach Pałacu Herbsta. Mali i Duzi wspólnie rozwiązują zagadki, które pozwalają odkryć wszystkie tajemnice Muzeum!
Prowadzenie: Joanna Jaśkiewicz
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: edu.herbst@msl.org.pl
tel.: 42 674 96 98 w. 35
Bilety: 8zł + bilet wstępu
● 19 września, sobota
Księży Młyn – miasto samowystarczalne
godz. 12.00 – 13.30
Spacer rozpoczniemy na wystawie „Herbstowie. Historie niedokończone”. Obejrzymy archiwalne fotografie Łodzi z przełomu XIX/XX ww., a także plany Księżego Młyna. Następnie udamy się na spacer po osiedlu, na terenie zwanym Imperium Scheiblera. Dowiemy się dlaczego Księżym Młyn był nazywany miastem w mieście oraz jaki wpływ na jego rozwój miały rodziny Herbstów i Scheiblerów.
z cyklu: Spacery śladami rodziny Herbstów - letnie spacery ulicami dawnej Łodzi, w trakcie których uczestnicy poznają miejsca związane z historią rodziny Herbstów i Scheiblerów.
Prowadzenie: Magdalena Michalska-Szałacka, Tatiana Szymańska
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: e-mail: edu.herbst@msl.org.pl,
tel.: 42 674 96 98 wew. 35
Bilet wstępu: 8 zł
• 24 września 2015, czwartek
Spotkanie dla nauczycieli w Muzeum Pałac Herbsta
godz. 15.00-17.00
Spotkanie dla nauczycieli w Muzeum Pałac Herbstaw programie: zwiedzanie Muzeum oraz prezentacja w formie warsztatowej nowej oferty edukacyjnej Działu Edukacji MPH. Spotkania organizowane dla nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz przedszkoli. A także dla nauczycieli szkół dla niewidomych i słabowidzących.
Kontakt:
Dział Edukacji Muzeum Pałac Herbsta
tel. 42 674 96 98 w. 35; e-mail: edu.herbst@msl.org.pl
● 26 września, sobota
Tydzień Kultury bez Barier
godz. 12.00 – 16.00
W ramach festiwalu Tydzień Kultury bez Barier, organizowanego przez Fundację Kultury bez Barier, w Muzeum Pałac Herbsta zapraszamy na seans filmowy bez barier dla osób z dysfunkcją wzroku (2h), po filmie odbędą się warsztaty bez barier (ok.1h).
Celem Tygodnia Kultury bez Barier jest szerzenie kultury oraz zaproszenie do uczestnictwa w niej każdego. Kultura ma uwalniać od stereotypów, lęków i kalek myślowych, ma przeciwdziałać spychaniu na ubocze; ma być wartościowa i wrażliwa społecznie.
W Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, funkcjonuje nowatorski system „Podszepty”. System łączy audiodeskrypcję z innowacyjnymi elementami technicznymi, rozmieszczonymi w Pałacu, Galerii Sztuki Dawnej oraz w ogrodzie. To pierwszy w Polsce stały i tak rozbudowany system, który pozwala osobom niewidomym przemieszczać się i zwiedzać samodzielnie rozległy obszar wystawienniczy.
Muzeum Pałac Herbsta to miejsce, w którym poznajemy sztukę, kulturę i historię XIX i XIX/XX w. Zbudowany około 1875 roku pałac związany jest z rodziną Herbstów i Scheiblerów - łódzkich przemysłowców.
Godz. 12.00 projekcja filmu fabularnego Jaśniejsza od gwiazd
2009, reż. Jane Campion, 119 min.
Audiodeskrypcja: Anna Żórawska (Fundacja Kultura bez Barier)
Film opowiada o miłości 18-letniej Fanny Brawne oraz o kilka lat starszego poety Johna Keatsa. Tłem wydarzeń jest Hampstead, jedna z dzielnic Londynu, początku XIX wieku. Spotkanie młodego artysty wnosi w wypełnione szydełkowaniem, nauką tańca czy balami życie Fanny nieco kolorytu. „Film „Jaśniejsza od gwiazd” to wielki powrót Jane Campion, autorki Fortepianu, która zabiera nas w zmysłowy świat pierwszej miłości, która zawsze rozpala najmocniej. Ta nietypowa para nie od razu przypadła sobie do gustu; on miał ją za modnisię i kokietkę, na niej z kolei literatura nie robiła większego wrażenia. Zanim zaniepokojona matka Fanny i najlepszy przyjaciel Keatsa, Brown, zorientowali się, że parę coś łączy, ich uczucia nie dało się już zatrzymać. Młodzi kochankowie, niezwykle głęboko i nieodwracalnie pochłonięci sobą, dali się ponieść, nieznanym im dotąd, potężnym doznaniom.” (streszczenie: Best Film)
Godz. 14.30 warsztat edukacyjny dla osób z dysfunkcją wzroku
Film Jaśniejsza od gwiazd stanie się punktem wyjścia do rozmowy oraz próby wyobrażenia sobie i „przećwiczenia”, w części warsztatowej, jakich zasad należało przestrzegać, aby móc zostać w XIX wieku nazwanym damą lub dżentelmenem oraz jakie formy rozrywki i sposoby spędzania wolnego czasu wówczas obowiązywały.
Prowadzenie warsztatu: Katarzyna Kończal (koordynator programu dla osób z dysfunkcją wzroku realizowanego w Muzeum Pałac Herbsta)
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: e-mail: k.konczal@msl.org.pl;
tel.: 42 674 96 98 wew. 35
Wstęp bezpłatny dla osób z dysfunkcją wzroku
● 27 września, niedziela
Obicia, dywany, draperie. Tkaniny we wnętrzach
W ramach programu Muzeum Pałac Herbsta w ramach projektu MKiDN „60+ Kultura”
godz. 12.00 – 13.00
Zapraszamy na wykład poświęcony historii zastosowania tkanin w wyposażeniu wnętrz. Choć często poświęca się im mniejszą uwagę niż pozostałym elementom aranżacji, tkaniny niemal od zawsze były nieodzowną częścią wyposażenia ludzkich siedzib, pełniąc zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną oraz nadając wnętrzom określony charakter. Uczestnicy wykładu dowiedzą się m.in. czym są tapiserie, a czym kołtryny oraz jak zmieniała się moda na tkaniny obiciowe.
Prowadzenie: Joanna Jaśkiewicz
Zapisy: edu.herbst@msl.org.pl
tel.: 42 674 96 98 w. 35
Wstęp bezpłatny
Po wykładzie Tatiana Szymańska – koordynator programu dla seniorów realizowanego w Muzeum Pałac Herbsta - przedstawi ofertę działań edukacyjnych prowadzonych specjalnie dla seniorów.
Tajemnice Orientu na jedwabiu malowane
godz. 14.00 - 15.30
Zapraszamy na warsztaty, które pozwolą zapoznać się z technikami malowania na jedwabiu. Warsztaty rozpoczną się w Salonie Orientalnym w Pałacu Herbsta, gdzie uczestnicy obejrzą prawdziwe arcydzieła sprowadzone m.in. z Indii, Chin i Japonii, a także poznają historię oraz przyczyny kolekcjonerstwa przedmiotów z krajów Dalekiego Wschodu w Polsce na przełomie XIX/XX stuleci. Po wyczerpującym wprowadzeniu o tradycji malowania na jedwabiu w sztuce chińskiej i japońskiej, uczestnicy przystąpią do samodzielnego tworzenia prac na jedwabiu.
Prowadzenie: Tatiana Szymańska
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy. e-mail: edu.herbst@msl.org.pl;
tel.: 42 674 96 98 wew. 35
Wstęp bezpłatny