PAŁACOWE MANIERY
Czy dawne zasady dobrego zachowania mogą nam się jeszcze dziś do czegoś przydać? Sprawdzimy to podczas warsztatów! Nauczymy się wszystkiego, co potrzeba damie i dżentelmenowi, by uniknąć gafy w takich towarzyskich sytuacjach, jak powitanie, rozmowa czy taniec. Zajrzymy do pałacwej jadalni, by zobaczyć pięknie nakryty stół, charakterystyczne dla tego typu wnętrza meble i wyposażenie. Porozmawiamy także o pozostałych zasadach obowiązujących podczas np. uroczystej kolacji.
ODWIEDZINY U ANNY MARII
Sto lat temu dzieci nie miały telewizorów ani tabletów, a mimo to wcale się nie nudziły! Jak upływał im czas? O tym opowie Anna Maria Herbst, która będzie naszą przewodniczką po życiu dziewiętnastowiecznej rodziny. Podsumowaniem zajęć staną się stworzone przez nas gry planszowe.
JADALNIA OD KUCHNI
Warsztaty dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych
Jak wyglądały jadalnie w XIX i początkach XX wieku? Czym był pokój kredensowy? Jak wyglądała praca w kuchni? Na te i inne pytania spróbujemy wspólnie odpowiedzieć. Zastanowimy się też nad zasadami zachowania przy stole i porównamy te z 2 poł. XIX wieku z obecnie obowiązującymi. Zajrzymy do pałacowej jadalni, a w drugiej części zajęć, podczas warsztatu, pomyślimy jak dobrze przygotować się na przyjęcie gości i nakryjemy do stołu.
MUZZEALNE PUZZLE – na warsztaty zapraszamy od 14 lutego
Warsztaty dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych
Obraz Jana Matejki, Józefa Mehoffera czy Władysława Jarockiego powiększony dwukrotnie? Tak! W naszym muzeum jest to możliwe. Zapraszamy na niesamowite warsztaty, podczas których każdy będzie miał możliwość przyjrzenia się szczegółom prac znanych polskich artystów! Dzięki wielkim puzzlom, a także wiedzy na temat wybranych dzieł i ich bohaterach nic nie umknie naszej uwadze.
Z ABC POLSKIEGO MALARSTWA – na warsztaty zapraszamy od 14 lutego
Warsztaty dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych
Tak, to oryginał! Nie, to nie jest reprodukcja! Tak, tak, mamy takie dzieła w Łodzi. Zapraszamy na warsztaty do Galerii Sztuki Dawnej aby przekonać się na własne oczy. Jan Piotr Norblin, Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski, Jan Matejko, Jacek Malczewski, Włodzimierz Tetmajer – prace m.in. tych znanych powszechnie twórców zobaczymy na wystawie „Widziałem prawdziwe arcydzieło”. Malarstwo polskie XIX i początków XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi. Podczas aktywnego oprowadzania rozszerzonego o elementy warsztatowe będziemy rozmawiać o specyfice twórczości wymienionych artystów, stosowanych przez nich rozwiązaniach formalnych, przemianach w sztuce, malarskich gatunkach.
PO NITCE DO HERBSTA. POZNAJEMY DRZEWO GENEALOGICZNE
Warsztaty dla uczniów klas IV-V szkół podstawowych
Rodzina Scheiblerów-Herbstów była jedną z wielu łódzkich rodzin fabrykanckich. W ogromnym stopniu przyczyniła się do powstania i rozwoju Łodzi jako centrum przemysłu włókienniczego. Co zadecydowało o sukcesie przez nią odniesionym? Jak więzy łączyły Scheiblerów z innymi rodami fabrykanckimi? Postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania, a podczas warsztatu plastycznego stworzymy drzewo genealogiczne.
JAK POWSTAWAŁY WIELKIE FORTUNY FABRYKANTÓW
Dlaczego to właśnie w Łodzi powstał największy w tej części Europy ośrodek przemysłu włókienniczego w 2 poł. XIX wieku? Postaramy się wskazać czynniki, które o tym zadecydowały. Pomoże nam w tym poznanie unikalnego i charakterystycznego dla Łodzi zespołu fabryczno-rezydencjonalnego na Księżym Młynie oraz drzewa genealogicznego zawierającego najważniejsze postaci z rodziny Scheiblerów-Herbstów.
KSIĘŻY MŁYN - MIASTO W MIEŚCIE
Podczas zajęć wybierzemy się na spacer po osiedlu Księży Młyn. Poznamy jego historię i najważniejsze obiekty oraz rozwiążemy zadania zawarte w karcie pracy.
W celu rezerwacji terminu i ustalenia szczegółów zajęć prosimy o kontakt z Działem Edukacji: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
Koszt: 6 zł (+ bilet wstępu) / os.