Muzeum Pałac Herbsta to miejsce przyjazne seniorom. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przygotowana została oferta skierowana specjalnie do nich. Wśród proponowanych wydarzeń znajdują się wykłady poświęcone różnym zagadnieniom z zakresu historii Łodzi, historii sztuki, kultury, obyczajowości 2. poł. XIX oraz początku XX wieku.
Propozycja wykładów do wyboru:
JAK BAWILI SIĘ ŁODZIANIE? ROZRYWKI W DRUGIEJ POŁOWIE XIX I POCZĄTKU XX WIEKU
Wykład omawia różne rodzaje rozrywek, którym oddawali się mieszkańcy Łodzi pod koniec XIX i w początkach XX wieku. Dowiemy się gdzie wyjeżdżano w plenery, jak bawili się robotnicy, a jak burżuazja oraz jakie rozrywki były dozwolone dla kobiet, a jakim nie wypadało się im oddawać.
PO NITCE DO HERBSTA. BUDOWA IMPERIUM BAWEŁNIANEGO RODZINY SCHEIBLERÓW-HERBSTÓW
Podczas wykładu słuchacze dowiedzą się jak powstała fortuna najbogatszego łódzkiego rodu fabrykanckiego, poznają specyfikę powstawania i funkcjonowania fabryk włókienniczych oraz siedziby rodu.
SCHEIBLEROWIE, HERBSTOWIE, GROMANOWIE - POWIĄZANIA TOWARZYSKIE, RODZINNE I FINANSOWE RODÓW BUDUJĄCYCH ŁÓDŹ PRZEMYSŁOWĄ
Wykład opowiada historię dwóch łódzkich rodów fabrykanckich i ich wzajemnych powiązań, które doprowadziły do związania rodzin węzłami małżeńskimi oraz fuzji zakładów i powstania największej w Europie firmy włókienniczej.
SPLENDOR PŁOMIENISTEGO AKANTU
Wykład, podczas którego uczestnicy zapoznają się z innowacyjnością i ponadczasowością stylu, w którym zostały zaaranżowane wybrane wnętrza w Pałacu Herbsta. Po części teoretycznej uwaga uczestników zostanie zwrócona na neorokokowe detale w poszczególnych pałacowych wnętrzach.
WIOTKOŚĆ MELANCHOLIJNEJ KOBIECOŚCI
Niezwykle popularny kierunek na przełomie XIX i XX wieków charakteryzował się innowacyjnym podejściem do idei projektowania. Jego twórcy dążyli do stylistycznego scalenia dzieł sztuki i wyrobów rzemiosła artystycznego. Uczestnicy wykładu po części teoretycznej będą mogli obejrzeć secesyjne inspiracje w wybranych wnętrzach w pałacu Herbsta.
NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH
Wykłady poświęcone twórczości wybitnych polskich malarzy z XIX w. oraz z przełomu XIX/XX stulecia. Ideą spotkań jest pogłębienie wiedzy słuchaczy o życiorysy znanych artystów, zapoznanie z ichwarsztatem artystycznym oraz naświetlenie nieprzecenionego wpływu, jaki wywarli na twórczość kolejnych pokoleń artystów.
Prowadzenie: Tomasz Helbik, Tatiana Szymańska
W celu rezerwacji terminu i ustalenia szczegółów zajęć prosimy o kontakt z Działem Edukacji: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
Koszt: 1 zł/ os.