Blisko... na dotyk ze sztuką. Stwórz własną grę sensoryczną
2 października, sobota, godz. 11:15-14:15
Warsztaty w ramach 9. Festiwalu Kultury Bez Barier
Zapraszamy na warsztaty, podczas których tworzyć będziemy sensoryczne memory. Inspiracji poszukamy w eksponatach prezentowanych w Muzeum Pałac Herbsta, emocjach jakie pojawiły się, gdy poznawaliśmy konkretne dzieło, skojarzeniach oraz we wspomnieniach dotyczących naszej osobistej „przygody” ze sztuką. Spotkanie to także okazja do rozmowy o podstawowych zasadach pracy z tyflografiką. Na koniec rozegramy partyjkę wyjątkowymi, stworzonymi przez siebie zestawami memory.
Wokół historii Herbstów. Prawdy, mity, konteksty
6 października, środa, godz. 17:00
Zagłębie Dąbrowskie w orbicie wpływów słynnych Lodzermenschów to tytuł kolejnego spotkania, które poprowadzi Anna Binek-Zajda. Prelegentka przedstawi wybrane zagadnienia dotyczące procesu industrializacji w Zagłębiu Dąbrowskim ze szczególnym uwzględnieniem roli i znaczenia czynników, które uwarunkowały napływ kapitału największych łódzkich przemysłowców. Nie zabraknie także interesujących informacji związanych z działalnością inwestycyjną rodziny Herbstów w regionie Zagłębia Dąbrowskiego.
Księży Młyn. Ślady przeszłości - spacer
10 października, niedziela, godz. 12:00-13:30
Podczas spaceru po Księżym Młynie szczególną uwagę zwracać będziemy na „ślady” po nieistniejących już lub przekształconych miejscach i istotnych obiektach tego osiedla. Sięgniemy także do wspomnień mieszkańców oraz archiwalnych prasowych informacji. Taka opowieść może złożyć się na pełniejszy obraz tego wyjątkowego „miasta w mieście” oraz pozwoli lepiej zrozumieć Łódź – jej historię i specyfikę. Spacer zakończymy na wystawie „Herbstowie. Historie niedokończone”.
Cztery kąty, pałac piąty - warsztaty rodzinne
16 października, sobota, godz. 11:00-12:00 (warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat)
16 października, sobota, godz. 12:30-14:00 (warsztaty dla dzieci od 7. roku życia)
Czy gabinet pana domu mógł być pomalowany na różowo? Dlaczego na ścianach w jadalni jest boazeria? Po co w pokoju dziecięcym dzbanek i miska? Tego wszystkiego dowiemy się oglądając wybrane wnętrza pałacu Herbsta i rozmawiając o ich funkcji. Zdobyte wiadomości wykorzystamy samodzielnie projektując pokoje.
WIĘCEJ INFORMACJI
Wokół historii Herbstów. Prawdy, mity, konteksty
20 października, środa, godz. 17:00
Gościem spotkania będzie dr Jan Daniluk, który przybliży historię Wolnego Miasta Gdańska (1920-1939): jego genezę, specyfikę i znaczenie. Wskaże ponadto, jak wyglądało życie codzienne w międzywojennym Gdańsku i Sopocie, a także na funkcjonowanie Wolnego Miasta w dzisiejszej kulturze, pamięci i nauce oraz na liczne nieporozumienia i mity z tym związane. W związku z historią Herbstów szczególna uwaga poświęcona zostanie związkom Łodzi i jej mieszkańców z dawnym Gdańskiem oraz Sopotem