19 kwietnia, środa, godz. 17.00-18.30
Czy Herbstowie znali wynalazek ożywionych fotografii i odwiedzali łódzkie kinematografy? Może uczestniczyli w pierwszych łódzkich pokazach „sensacyjnego widowiska teraźniejszości” w parku w Helenowie w 1896 roku lub udali się z wizytą do Teatru Iluzji Urania, Casina lub Grand Kina, jednego z licznych kinoteatrów ulokowanych przy ul. Piotrkowskiej? Pewne jest to, że projekcje kilkuminutowych, z czasem dłuższych, filmów na początku XX wieku stały się jedną z najpopularniejszych rozrywek łodzian. Kinematograf podbił serca publiczności wzruszającymi, wstrząsającymi lub przerażającymi historiami i tanimi biletami.
W ramach wykładu zostaną zaprezentowane fragmenty filmów fabularnych, miedzy innymi Ziemia obiecana (1927) – niemą, pierwszą w historii polskiej kinematografii ekranizację powieści Władysława Reymonta.
Prowadzenie: Anna Michalska – kustosz w Muzeum Kinematografii w Łodzi, od 2006 roku prowadzi muzealne kino Kinematograf. Jest autorką artykułów poświęconych polskiej kinematografii, współautorką książek „Łódzkie kina. Od Gdyni do Tatr” oraz „Nakręcone w Łodzi”.
Udział w spotkaniu możliwy po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (wt.-pt. 8:00-16:00).
Bilet: 1 zł