PO NITCE DO HERBSTA. O HISTORII FABRYKANCKIEJ ŁODZI
Lekcja muzealna dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych
Rodzina Scheiblerów-Herbstów była jedną z wielu łódzkich rodzin fabrykanckich. Do grona budowniczych łódzkiego przemysłu włókienniczego dołączyła stosunkowo późno, bo w drugiej połowie lat 50. XIX wieku. Co zadecydowało o sukcesie i stworzeniu przez nich największego w Łodzi imperium bawełnianego? Podczas zajęć postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie śledząc losy członków rodziny i historię rozbudowy zakładów przemysłowych.
BON TON, CZYLI KILKA SŁÓW O DOBRYCH MANIERACH W XIX WIEKU
Lekcja muzealna dla uczniów klasy VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych
Rodzina Herbstów żyła w Łodzi w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku, kiedy obowiązywały zupełnie inne niż dzisiaj zasady zachowania. Czy jednak faktycznie dobre maniery zmieniły się aż tak bardzo? Podczas prelekcji przyjrzyjmy się obyczajowości, poznamy zasady i normy zachowań drugiej połowy XIX wieku i przedyskutujemy czy wciąż są one potrzebne. Wybierzemy się również do jednego z pałacowych salonów by zainscenizować w nim sceny z życia XIX-wiecznych elit.
SECESYJNE INSPIRACJE
Warsztaty dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych
Przełom XIX i XX wieku był czasem ogromnego poruszenia artystycznego i to we wszystkich dziedzinach: od literatury po rzemiosło. Jednym z najważniejszych nurtów stała się wówczas secesja, która szybko rozpowszechniła się w całej Europie. W trakcie warsztatów poznamy cechy tego stylu przyglądając się przykładom z wnętrz Pałacu Herbsta, dowiemy się także co łączy go z literaturą tego okresu. Na zakończenie wykorzystamy zdobyte wiadomości w praktyce i spróbujemy samodzielnie zaprojektować tekst, wzorując się m.in. na dawnej prasie.
MANIA PORTRETOWANIA
Warsztaty w Galerii Sztuki Dawnej dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych
Obecnie wykonujemy całą masę portretów przy pomocy naszych telefonów, nie jest to jednak nowy pomysł – po prostu dawniej uwiecznienie czyjegoś wizerunku wymagało więcej zachodu. Podczas zajęć obejrzymy wybrane portrety z Galerii Sztuki Dawnej, spróbujemy rozszyfrować kogo przedstawiają i dlaczego w ten, a nie inny sposób. Na koniec wykorzystamy zdobyte informacje… w praktyce.
PATRZEĆ I WIDZIEĆ
Warsztaty w Galerii Sztuki Dawnej dla uczniów szkół ponadpodstawowych
Perspektywa powietrzna, kompozycja dynamiczna, gama barwna – chcemy aby te i inne terminy przestały brzmieć obco. Zapraszamy zatem na warsztaty do Muzeum Pałac Herbsta!
Na podstawie dzieł prezentowanych w Galerii Sztuki Dawnej zostaną zobrazowane pojęcia związane z kompozycją, kolorystyką, światłocieniem, środkami ekspresji i wyrazu dzieła. Także podczas warsztatów uczniowie spróbują przeprowadzić analizę dzieła plastycznego na wybranych obrazach z kolekcji MPH.
W celu rezerwacji terminu i ustalenia szczegółów zajęć prosimy o kontakt z Działem Edukacji - mail: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
Koszt: 6 zł (+ bilet wstępu) / os.