Kalendarz Wydarzeń
Aktualności
Między Łodzią a Wolnym Miastem Gdańskiem, czyli opowieść nie tylko o Herbstach...
Gościem spotkania będzie dr Jan Daniluk, który przybliży historię Wolnego Miasta Gdańska (1920-1939): jego genezę, specyfikę i znaczenie. Wskaże ponadto, jak wyglądało życie codzienne w międzywojennym Gdańsku i Sopocie, a także na funkcjonowanie Wolnego Miasta w dzisiejszej kulturze, pamięci i nauce oraz na liczne nieporozumienia i mity z tym związane. W związku z historią Herbstów szczególna uwaga poświęcona zostanie związkom Łodzi i jej mieszkańców z dawnym Gdańskiem oraz Sopotem.
Jan Daniluk – historyk (dr), Pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego. Wcześniej pracował m. in. na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu (XIX-XX w.). Zajmuje się także historią II wojny światowej.
Z cyklu: Wokół historii Herbstów. Prawdy, mity, konteksty - we wrześniu rozpoczynamy cykl spotkań poświęconych rodzinie Herbstów oraz historii Łodzi widzianej przez pryzmat ich losów. Punktem wyjścia do rozważań będzie książka autorstwa Doroty Berbelskiej i Magdaleny Michalskiej-Szałackiej „Herbstowie. Historia fabrykantów” wydana przez Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Sopotu. Publikacja ta jest pierwszą biografią Herbstów, ale też przyczynkiem do poznania kultury życia codziennego Łodzi i Sopotu. Podczas spotkań zamierzamy rozwinąć wybrane tematy sygnalizowane w książce, m.in.: historia szpitala dziecięcego im. Anny Marii i sanatorium w Sokolnikach, dzieje Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn” w Czeladzi, życie mieszkańców Łodzi w czasach I i II wojny oraz dwudziestolecia międzywojennego, sopocki kurort, Sopot w Wolnym Mieście Gdańsku. Liczymy, że spotkania staną się platformą do dyskusji o historii Łodzi i rodziny Herbstów.
Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu możliwy wyłącznie po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji: e-mail: edu.herbst@msl.org.pl, tel. 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
Bilet: 1 zł
Lokalizacja
ul. Przędzalniana 72