Kalendarz Wydarzeń
Aktualności
Co nas po pracy rozweseli? O teatrach świetlnych i życiu filmowym Łodzi w latach 1895-1939
Zapisy od 4 kwietnia!
Czy Herbstowie znali wynalazek ożywionych fotografii i odwiedzali łódzkie kinematografy? Może uczestniczyli w pierwszych łódzkich pokazach „sensacyjnego widowiska teraźniejszości” w parku w Helenowie w 1896 roku lub udali się z wizytą do Teatru Iluzji Urania, Casina lub Grand Kina, jednego z licznych kinoteatrów ulokowanych przy ul. Piotrkowskiej? Pewne jest to, że projekcje kilkuminutowych, z czasem dłuższych, filmów na początku XX wieku stały się jedną z najpopularniejszych rozrywek łodzian. Kinematograf podbił serca publiczności wzruszającymi, wstrząsającymi lub przerażającymi historiami i tanimi biletami.
W ramach wykładu zostaną zaprezentowane fragmenty filmów fabularnych, miedzy innymi Ziemia obiecana (1927) – niemą, pierwszą w historii polskiej kinematografii ekranizację powieści Władysława Reymonta.
Z cyklu: Wokół historii Herbstów. Prawdy, mity, konteksty to cykl spotkań poświęconych rodzinie Herbstów oraz historii Łodzi widzianej przez pryzmat ich losów. Punktem wyjścia do rozważań jest książka autorstwa Doroty Berbelskiej i Magdaleny Michalskiej-Szałackiej „Herbstowie. Historia fabrykantów” wydana przez Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Sopotu. Publikacja ta jest pierwszą biografią Herbstów, ale też przyczynkiem do poznania kultury życia codziennego Łodzi i Sopotu. Podczas spotkań zamierzamy rozwinąć wybrane tematy sygnalizowane w książce, m.in.: historia szpitala dziecięcego im. Anny Marii i sanatorium w Sokolnikach, dzieje Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn” w Czeladzi, życie mieszkańców Łodzi w czasach I i II wojny oraz dwudziestolecia międzywojennego, sopocki kurort, Sopot w Wolnym Mieście Gdańsku. Liczymy, że spotkania staną się platformą do dyskusji o historii Łodzi i rodziny Herbstów.
Prowadzenie: Anna Michalska – kustosz w Muzeum Kinematografii w Łodzi, od 2006 roku prowadzi muzealne kino Kinematograf. Jest autorką artykułów poświęconych polskiej kinematografii, współautorką książek „Łódzkie kina. Od Bałtyku do Tatr” oraz „Nakręcone w Łodzi”.
Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu możliwy po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (wt.-pt. 8:00-16:00).
Bilet: 1 zł
Lokalizacja
ul. Przędzalniana 72