Brylantowa parura, czy naszyjnik z pereł? Biżuteria łódzkiej burżuazji XIX-XX wieku
INFO
Miejsce
14 grudnia 2022, środa, godz. 17:00-19:00
Przedstawiciele łódzkiej burżuazji aspirowali do wzorów czerpanych od wyższych warstw społecznych. Powielali na łódzkim gruncie panujące od wieków i utrwalone wśród elit społecznych zasady etykiety, urządzania wnętrz, oraz otaczania się obiektami luksusowymi i zbytkownymi (do których zaliczała się biżuteria).
W obyczajowej i kulturowej spuściźnie Łodzi XIX-XX wieku istotna rola przypadła także klejnotom, których przedstawicielom nowych elit dostarczały działające pracownie złotnicze oraz salony oferujące precjoza mogące zaspokoić najbardziej wybredne gusta.
Podczas wykładu oprócz prezentacji stanu badań nad łódzkim złotnictwem, omówione zostaną zagadnienia roli i funkcji biżuterii w codziennym życiu zamożnych warstw społecznych. Ukazane zostaną zmieniające się oczekiwania i mody na poszczególne typy i rodzaje biżuterii.
Prowadzenie: dr Łukasz Grzejszczak - historyk sztuki, krytyk artystyczny, nauczyciel akademicki, bibliotekoznawca, twórca i kurator wystaw, publicysta. Pracownik naukowy Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.
Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu możliwy wyłącznie po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji:
e-mail: edu.herbst@msl.org.pl,
tel.506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
Bilet: 1 zł
Z cyklu: Wokół historii Herbstów. Prawdy, mity, konteksty to cykl spotkań poświęconych rodzinie Herbstów oraz historii Łodzi widzianej przez pryzmat ich losów. Punktem wyjścia do rozważań jest książka autorstwa Doroty Berbelskiej i Magdaleny Michalskiej-Szałackiej „Herbstowie. Historia fabrykantów” wydana przez Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Sopotu. Publikacja ta jest pierwszą biografią Herbstów, ale też przyczynkiem do poznania kultury życia codziennego Łodzi i Sopotu. Podczas spotkań zamierzamy rozwinąć wybrane tematy sygnalizowane w książce, m.in.: historia szpitala dziecięcego im. Anny Marii i sanatorium w Sokolnikach, dzieje Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn” w Czeladzi, życie mieszkańców Łodzi w czasach I i II wojny oraz dwudziestolecia międzywojennego, sopocki kurort, Sopot w Wolnym Mieście Gdańsku. Liczymy, że spotkania staną się platformą do dyskusji o historii Łodzi i rodziny Herbstów.