Herbstowie. Historie niedokończone. Między Łodzią a Sopotem

INFO

Miejsce

Łódź, pasaż Schillera

Otwarcie wystawy plenerowej „Herbstowie. Historie niedokończone. Między Łodzią a Sopotem”, pokazy kulinarne i występy sopockich artystów to atrakcje zaplanowanej na sobotę 20 września  imprezy promocyjnej pod hasłem „Sopot w Łodzi”. Akcję w pasażu Schillera zorganizował Urząd Miasta Sopotu we współpracy z Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi.

Dzieje rodziny Herbstów związane są z Łodzią i Sopotem. W Łodzi rozkwitała ich przemysłowa fortuna, tu mieli swoja siedzibę, w której obecnie mieści się Muzeum Pałac Herbsta. Sopot wybrali na miejsce wypoczynku, a potem stałego zamieszkania. W obu miastach angażowali się w działalność publiczną i filantropijną: wspierali budowę szpitali, przeznaczali znaczące kwoty na budowę świątyń różnych wyznań.

W roku 2014 MPH nawiązało współpracę z Muzeum Sopotu. Jej efektem jest m.in. wystawa plenerowa „Herbstowie. Historie niedokończone. Między Łodzią a Sopotem”, przygotowana przez Dorotę Berbelską, kierownik MPH, Magdalenę Michalską-Szałacką, kierownik Działu Edukacji MPH oraz Justynę Gibbs z Muzeum Sopotu. Ekspozycję, która pokazuje losy rodziny Herbstów oraz jej dwie siedziby: łódzką i sopocką, sfinansował Urząd Miasta Sopotu.

W wakacje była prezentowana w najbardziej uczęszczanych miejscach Sopotu, a od 20 września do 20 października 2014 r. będzie ją można oglądać w pasażu Schillera. Wystawę honorowym patronatem objęła Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. 

Otwarcie ekspozycji (sobota, godz. 11) rozpocznie imprezę promocyjną „Sopot w Łodzi”. W pasażu Schillera zaprezentuje się też sopocka restauracja Rucola z pokazami kulinarnymi, a na scenie wystąpią: Piotr Kossewski z zespołem, który wykona piosenki z Kabaretu Starszych Panów oraz Irek Wojtczak, mieszkający w Sopocie improwizator, kompozytor i aranżer. Częścią akcji „Sopot w Łodzi” będą też warsztaty rodzinne w Muzeum Pałac Herbsta.

Godz. 11.00 - otwarcie wystawy plenerowej „Herbstowie. Historie niedokończone. Między Łodzią a Sopotem” (pasaż Schillera przy ul. Piotrkowskiej)

Wystawa plenerowa została zrealizowana we współpracy Muzeum Pałac Herbsta z Łodzi z Muzeum Sopotu i Urzędem Miasta Sopotu.

Godz. 14.00-15.00 – warsztaty „Śladami rodziny Herbstów. Między Łodzią a Sopotem” (Muzeum Pałac Herbsta)

Rodzinne warsztaty odbędą się na wystawie „Herbstowie. Historie niedokończone”, opowiadającej o historii rodziny fabrykantów łódzkich. Dzieci i ich opiekunowie dowiedzą się, czym zajmuje się genealog, stworzą drzewo genealogiczne mieszkańców pałacu, a na koniec spotkania zapozują do wspólnej fotografii z rodzinami Herbstów i Scheiblerów.

Patronat Honorowy nad wystawą "Herbstowie. Historie niedokończone. Między Łodzią a Sopotem"

 

 

Podziel się informacją

Mapa

51.7639735, 19.4618166

INFO

Miejsce

Łódź, pasaż Schillera

Podziel się informacją