Herbstowie. Projekt badawczy

Muzeum Pałac Herbsta realizuje projekt badawczy dotyczący rodziny Herbstów. Efektem prowadzonych działań jest wystawa Herbstowie. Historie niedokończone prezentowana w salach wystaw czasowych Muzeum Pałac Herbsta od 20 września 2013.

INFO

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Przędzalniana 72

Wystawa w oparciu o nowo odkryte archiwalne materiały opowiada historię dwóch pokoleń rodziny Herbstów, która miała znaczący wpływ na rozwój Łodzi. Ekspozycja w niekonwencjonalny sposób pokazuje losy właścicieli pałacu w kontekście dziejów Łodzi przełomu XIX i XX wieku. Tytuł Historie niedokończone odnosi się zarówno do przerwanych przez wydarzenia historyczne związków rodziny z miastem, jak i do wciąż kontynuowanych badań nad historią przemysłowej Łodzi.

W roku 2014 Muzeum Pałac Herbsta nawiązało współpracę z Muzeum Sopotu. Sopot, nadmorski kurort, rodzina Herbstów wybrała na miejsce wypoczynku. Tutaj Edward Herbst wzniósł letnią rezydencję. 

Wspólne działania zostały uroczyście zainaugurowane 27 kwietnia w Muzeum Sopotu wykładem Herbstowie. Historie niedokończone wygłoszonym przez Dorotę Berbelską  (kustosz, kierownik Muzeum Pałac Herbsta) i Magdalenę Michalską-Szałacką (kustosz, kierownik Działu Sztuki Dawnej i Edukacji, Muzeum Pałac Herbsta).

W ramach projektu odbędą się letnie spacery śladami rodziny Herbstów w Łodzi i w Sopocie. Muzeum Pałac Herbsta zaprasza na spacery po Łodzi:

Szlakiem Anny Marii Herbstówny - 19 lipca 2014

Parki na Księżym Młynie. Ogrodowe pasje rodziny Herbstów i Scheiblerów - 23 sierpnia 2014.

Uczestnicy lipcowego spotkania poznają historię miejsc związanych z jedyną córką Edwarda i Matyldy Herbstów. Spacer rozpocznie się wizytą na wystawie czasowej prezentowanej w Muzeum Pałac Herbsta „Herbstowie. Historie niedokończone”, obejrzymy archiwalne fotografie i plany szpitala dziecięcego, a następnie przejdziemy do kościoła św. Anny, który został wzniesiony dzięki wsparciu rodziny Herbstów.

Prowadzenie: Magdalena Michalska-Szałacka, Tatiana Szymańska.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 42 674 96 98 w. 35.
Bilet wstępu: 6 zł.

W czerwcu 2014 roku zostanie otwarta w Sopocie wystawa plenerowa Herbstowie. Historie niedokończone. Między Łodzią a Sopotem przygotowana przez Dorotę Berbelską, Magdalenę Michalską-Szałacką oraz Justynę Gibbs (Muzeum Sopotu).

Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi wraz z Muzeum Sopotu i Wydziałem Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego organizuje konferencję Wielkomiejscy inwestorzy, mecenasi i filantropi. Kurorty w Europie Środkowej na przełomie XIX i XX wieku. Konferencja odbędzie się w Sopocie, w dniach 16-17 października 2014 r.

Podziel się informacją

Mapa

51.7546699, 19.4851893

INFO

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Przędzalniana 72

Podziel się informacją