Plaster Kultury 2018

Muzeum Pałac Herbsta zostało nagrodzone Plastrem Kultury 2018 w kategorii wystawa roku.

Plastry Kultury to nagrody przyznawane w plebiscycie organizowanym przez łódzkich dziennikarzy współpracujących z portalem kulturalnym plasterlodzki.pl. Głosując w kilku kategoriach, Łodzianie wybrali najważniejsze wydarzenia artystyczne, jakie odbyły się w mieście w 2018 roku.

Za wystawę roku publiczność uznała zorganizowane przez Muzeum Pałac Herbsta Jak to widzisz?. Wystawa stanowi zwieńczenie niezwykłego projektu, pozwalającego publiczności aktywnie włączyć się w działalność Muzeum.

Pierwszym etapem projektu był otwarte głosowanie, w którym każdy mógł wybrać pięć ze stu obrazów z kolekcji Muzeum Pałac Herbsta. Na wystawę składa się czterdzieści dzieł, które otrzymały najwięcej głosów – wśród nich prace m.in. Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Olgi Boznańskiej.

Głosowaniu towarzyszył konkurs, w którym jury wybrało najciekawsze teksty uzasadniające wybór dzieł i nagrodziło ich autorki i autorów udziałem w pracach zespołu kuratorskiego. Kuratorzy spotykali się przez kilka miesięcy i pracowali nad ostatecznym kształtem wystawy.

Mapa

51.7546699, 19.4851893