Przemysłowcy w getcie łódzkim
INFO
Miejsce
Miejsce
Do getta w okupowanej Łodzi zostali przymusowo przesiedleni Żydzi łódzcy. Czy znaleźli się wśród nich właściciele łódzkich fabryk? Na ile wykorzystano doświadczenie żydowskich przemysłowców, również tych mniejszego pokroju, do budowy licznych przedsiębiorstw w getcie, które służyły realizacji planu M. Ch. Rumkowskiego „ocalenia przez pracę”? To jedynie kilka kwestii, na które postara się odpowiedzieć Ewa Wiatr.
Dr Ewa Wiatr - jest adiunktem w Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego. Główne jej zainteresowania badawcze to historia Żydów w diasporze w XIX i XX w., historia Polski w okresie międzywojennym i w okresie II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów getta łódzkiego.
Jest współredaktorem i edytorem wielu publikacji źródłowych, m.in Kroniki getta łódzkiego, Encyklopedii getta łódzkiego oraz książek z serii Judaica Łódzkie. Samodzielnie opracowała Dziennik Rywki Lipszyc, za który w 2018 r. otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki”. We współpracy z Adamem Sitarkiem wydała dziennik Dawida Sierakowiaka i Heńka Fogla – oba pisane w łódzkim getcie.
Z cyklu: Wokół historii Herbstów. Prawdy, mity, konteksty - we wrześniu rozpoczynamy cykl spotkań poświęconych rodzinie Herbstów oraz historii Łodzi widzianej przez pryzmat ich losów. Punktem wyjścia do rozważań będzie książka autorstwa Doroty Berbelskiej i Magdaleny Michalskiej-Szałackiej „Herbstowie. Historia fabrykantów” wydana przez Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Sopotu. Publikacja ta jest pierwszą biografią Herbstów, ale też przyczynkiem do poznania kultury życia codziennego Łodzi i Sopotu. Podczas spotkań zamierzamy rozwinąć wybrane tematy sygnalizowane w książce, m.in.: historia szpitala dziecięcego im. Anny Marii i sanatorium w Sokolnikach, dzieje Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn” w Czeladzi, życie mieszkańców Łodzi w czasach I i II wojny oraz dwudziestolecia międzywojennego, sopocki kurort, Sopot w Wolnym Mieście Gdańsku. Liczymy, że spotkania staną się platformą do dyskusji o historii Łodzi i rodziny Herbstów.
Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu możliwy wyłącznie po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji: e-mail: edu.herbst@msl.org.pl, tel. 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
Bilet: 1 zł