OD 29 LIPCA Z POWODU PRAC KONSERWATORSKICH SALA BALOWA JEST ZAMKNIĘTA DLA ZWIEDZAJĄCYCH

Przemysłowcy w getcie łódzkim

Do getta w okupowanej Łodzi zostali przymusowo przesiedleni Żydzi łódzcy. Czy znaleźli się wśród nich właściciele łódzkich fabryk? Na ile wykorzystano doświadczenie żydowskich przemysłowców, również tych mniejszego pokroju, do budowy licznych przedsiębior

INFO

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Przędzalniana 72

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Przędzalniana 72

Do getta w okupowanej Łodzi zostali przymusowo przesiedleni Żydzi łódzcy. Czy znaleźli się wśród nich właściciele łódzkich fabryk? Na ile wykorzystano doświadczenie żydowskich przemysłowców, również tych mniejszego pokroju, do budowy licznych przedsiębiorstw w getcie, które służyły realizacji planu M. Ch. Rumkowskiego „ocalenia przez pracę”? To jedynie kilka kwestii, na które postara się odpowiedzieć Ewa Wiatr.

Dr Ewa Wiatr - jest adiunktem w Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego. Główne jej zainteresowania badawcze to historia Żydów w diasporze w XIX i XX w., historia Polski w okresie międzywojennym i w okresie II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów getta łódzkiego.

Jest współredaktorem i edytorem wielu publikacji źródłowych, m.in Kroniki getta łódzkiego, Encyklopedii getta łódzkiego oraz książek z serii Judaica Łódzkie. Samodzielnie opracowała Dziennik Rywki Lipszyc, za który w 2018 r. otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki”. We współpracy z Adamem Sitarkiem wydała dziennik Dawida Sierakowiaka i Heńka Fogla – oba pisane w łódzkim getcie.

Z cyklu: Wokół historii Herbstów. Prawdy, mity, konteksty - we wrześniu rozpoczynamy cykl spotkań poświęconych rodzinie Herbstów oraz historii Łodzi widzianej przez pryzmat ich losów. Punktem wyjścia  do rozważań będzie książka autorstwa Doroty Berbelskiej i Magdaleny Michalskiej-Szałackiej „Herbstowie. Historia fabrykantów” wydana przez Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Sopotu. Publikacja ta jest pierwszą biografią Herbstów, ale też przyczynkiem do poznania kultury życia codziennego Łodzi i Sopotu. Podczas spotkań zamierzamy rozwinąć wybrane tematy sygnalizowane w książce, m.in.: historia szpitala dziecięcego im. Anny Marii i sanatorium w Sokolnikach, dzieje Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn” w Czeladzi, życie mieszkańców Łodzi w czasach I i II wojny oraz dwudziestolecia międzywojennego, sopocki kurort, Sopot w Wolnym Mieście Gdańsku. Liczymy, że spotkania staną się platformą do dyskusji o historii Łodzi i rodziny Herbstów.

Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu możliwy wyłącznie po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji: e-mail: edu.herbst@msl.org.pl, tel. 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).

Bilet: 1 zł

 

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Przędzalniana 72

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Przędzalniana 72

Podziel się informacją