Dom Herbstów w Sopocie

INFO

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Przędzalniana 72

Od końca XIX wieku Herbstowie coraz częściej przebywali w  nadmorskim kurorcie, dzielili czas między dwa miasta Łódź i Sopot. Edward i Matylda czuli się mocno związani z Sopotem i angażowali się w życie tutejszej społeczności.  Zamieszkiwali willę, otoczoną pięknym ogrodem. O życiu Herbstów w Sopocie, opowiedzą Dorota Berbelska i Magdalena Michalska-Szałacka, autorki książki Herbstowie. Historia fabrykantów.

Z cyklu: Wokół historii Herbstów. Prawdy, mity, konteksty to cykl spotkań poświęconych rodzinie Herbstów oraz historii Łodzi widzianej przez pryzmat ich losów. Punktem wyjścia do rozważań jest książka autorstwa Doroty Berbelskiej i Magdaleny Michalskiej-Szałackiej „Herbstowie. Historia fabrykantów” wydana przez Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Sopotu. Publikacja ta jest pierwszą biografią Herbstów, ale też przyczynkiem do poznania kultury życia codziennego Łodzi i Sopotu. Podczas spotkań zamierzamy rozwinąć wybrane tematy sygnalizowane w książce, m.in.: historia szpitala dziecięcego im. Anny Marii i sanatorium w Sokolnikach, dzieje Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn” w Czeladzi, życie mieszkańców Łodzi w czasach I i II wojny oraz dwudziestolecia międzywojennego, sopocki kurort, Sopot w Wolnym Mieście Gdańsku. Liczymy, że spotkania staną się platformą do dyskusji o historii Łodzi i rodziny Herbstów.

Prowadzenie: Dorota Berbelska, Magdalena Michalska-Szałacka - MPH

Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu możliwy wyłącznie po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji: edu.herbst@msl.org.pl, tel. 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
Bilet: 1 zł

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Przędzalniana 72

Podziel się informacją