Domy historyczne: Pałac Herbsta – Das Rote Haus. Wspólne dziedzictwo
Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi i Museum Rote Haus w Monschau to muzea wnętrz – domy historyczne. Obie instytucje łączą dzieje rodziny Scheiblerów-Herbstów, a także wspólna misja i dążenia do zachowania dziedzictwa kulturalnego.
Obie instytucje, polska i niemiecka, zajmują się badaniami dotyczącymi dziejów rodziny fabrykantów z przełomu XIX i XX wieku oraz 1.poł. XX wieku, w kontekście wydarzeń historycznych. Wynikiem wieloletnich badań archiwalnych prowadzonych przez pracowników Muzeum Pałac Herbsta jest publikacja Herbstowie. Historia fabrykantów (wydana w grudniu 2019 roku przez Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Sopotu), będąca pierwszą biografią rodziny, która umożliwia wypełnienie luki w dotychczasowym stanie wiedzy. Ponadto rezultaty badań nad genealogią Herbstów posłużyły między innymi do przygotowania wystaw w Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi: Herbstowie. Historie niedokończone oraz Dom ze snów. Wystawa Dom ze snów była swego rodzaju eksperymentem wystawienniczym, próbą nowatorskiego opowiadania historii, testowaniem nowych metod dotarcia do współczesnego odbiorcy. Wystawa została wpisana w stałą ekspozycje w pałacowych wnętrzach, towarzyszył jej komentarz w postaci słuchowiska nagranego w Teatrze Polskiego Radia, z udziałem znanych polskich aktorów.
Wizyta studyjna trojga pracowników merytorycznych Muzeum Pałac Herbsta (oddział Muzeum Sztuki w Łodzi) w Fundacji Scheiblerów Museum Rote Haus w Monschau ma na celu prowadzenie dyskursu w obszarze dziedzictwa kulturalnego i historycznego, a także wymianę doświadczeń w przedstawianiu historii społecznej i prowadzeniu badań nad dziejami kultury życia codziennego klasy średniej i wyższej. Wsparciem tego dialogu będzie film promujący dom historyczny - Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi - zachęcający publiczność, w tym osoby z dysfunkcjami wzroku, do poznawania dziejów wielokulturowej społeczności Łodzi postrzeganej przez pryzmat losów jednej z rodzin fabrykanckich. Film powstanie w trzech wersjach: w języku polskim/niemieckim i polskim/angielskim oraz w wersji z audiodeskrypcją.
Dofinansowanie w ramach programu: 33 600,00
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Inspirująca.