Herbstowie. Historie niedokończone. Między Łodzią a Sopotem

W czwartek 26 czerwca 2014 r. w Sopocie została otwarta wystawa plenerowa „Herbstowie. Historie niedokończone. Między Łodzią a Sopotem” zrealizowana w ramach współpracy Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi z Muzeum Sopotu.

INFO

Miejsce

Sopot

Wystawa jest okazją do przypomnienia historii rodziny Herbstów, ważnej zarówno dla Łodzi jak i Sopotu. Dzieje rodu Herbstów i początki fortuny są związane z Łodzią. Intensywny rozwój przemysłu włókienniczego spowodował przekształcenie niewielkiej osady Łódki w miasto przemysłowe należące do najważniejszych w Europie XIX stulecia. Wtedy też rozpoczęła się niezwykła historia jednej z najbardziej znaczących fortun w Łodzi: powstało przedsiębiorstwo Karola Wilhelma Scheiblera. Kluczową postacią, która przyczyniła się do rozkwitu zakładów scheiblerowskich, był Edward Herbst. Jego żoną została Matylda - najstarsza córka Scheiblera.

Herbstowie brali czynny udział w życiu miasta, angażowali się w działalność publiczną i filantropijną. Wspierali budowę szpitali, przeznaczali znaczące kwoty na budowę świątyń różnych wyznań.

Kolejnym miastem ważnym dla rodziny był Sopot, nadmorski kurort, który Herbstowie wybrali na miejsce wypoczynku. Od lat 80. XIX wieku spędzali w Sopocie wakacje.

Tutaj wybudowali letnią rezydencję, w której w końcu zamieszkali na stałe. Także w Sopocie Edward i Matylda Herbstowie wspierali finansowo liczne inwestycje przyczyniając się tym samym do rozwoju kurortu.

Wystawa „Herbstowie. Historie niedokończone. Między Łodzią a Sopotem” zlokalizowana była przed Urzędem Miasta Sopotu przy ul. Kościuszki, w sąsiedztwie willi Herbstów oraz przy ul. Bohaterów Monte Cassino. Na kilkunastu kolorowych planszach zaprezentowano obie siedziby Herbstów: łódzką i sopocka. Wystawę będzie można oglądać do końca wakacji.

Kuratorkami wystawy są: Dorota Berbelska, kierownik Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, Magdalena Michalska-Szałacka, kierownik Działu Edukacji MPH i Justyna Gibbs z Muzeum Sopotu.

W ramach współpracy Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi z Muzeum Sopotu odbbyły się także letnie spacery śladami rodziny Herbstów w Łodzi i w Sopocie.

Muzeum Pałac Herbsta zorganizowało dwa spacery po Łodzi:

- Szlakiem Anny Marii Herbstówny - 19 lipca 2014

- Parki na Księżym Młynie. Ogrodowe pasje rodziny Herbstów i Scheiblerów - 23 sierpnia 2014.

Ponadto Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi wraz z Muzeum Sopotu i Wydziałem Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego organizuje konferencję „Wielkomiejscy inwestorzy, mecenasi i filantropi. Kurorty w Europie Środkowej na przełomie XIX i XX wieku”. Konferencja odbędzie się w Sopocie w dniach 16-17 października 2014 r.

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

Sopot

Podziel się informacją