historia
Kalendarium Muzeum Pałac Herbsta, oddziału Muzeum Sztuki w Łodzi
Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi
1976 – Muzeum Sztuki w Łodzi przejęło rezydencję wzniesioną ok. 1875 roku dla rodziny Herbstów.
W latach powojennych budynki były użytkowane przez różnego rodzaju instytucje publiczne. Skutkiem niewłaściwego eksploatowania była dewastacja wszystkich budynków. Wymagały one kapitalnego remontu oraz adaptacji do celów wystawienniczych.
1990 – muzeum zostało otwarte dla zwiedzających.
1990 – Międzynarodowa Federacja Towarzystw Odnowy Europejskiego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego uhonorowała Muzeum medalem Europa Nostra, który został przyznany za „olśniewającą renowację rezydencji Herbstów i konserwację oryginalnego piękna willi”. Był to pierwszy medal nadany obiektowi w Polsce.
2011-2013 – modernizacja rezydencji. Rewitalizacji został poddany cały zespół budynków o łącznej kubaturze 19 734 m3 i powierzchni użytkowej około 3 442 m2 oraz otaczający rezydencję ogród o powierzchni ok. 10 000 m2. Wartość projektu wyniosła 19,7 mln, z czego prawie 10 mln to fundusze unijne. Pozostała część została sfinansowana z budżetu samorządu województwa łódzkiego.
Program łączył remont i unowocześnienie infrastruktury z pracami konserwatorskimi, rekonstrukcyjnymi i aranżacyjnymi. Zamiarem projektu było nadanie historycznego kształtu ekspozycji wnętrz pałacowych oraz pozyskanie dodatkowych przestrzeni ekspozycyjnych. Dzięki tym działaniom zaistniały warunki do właściwego funkcjonowania i dalszego rozwoju muzeum.
2012 – otwarcie Galerii Sztuki Dawnej. Na cele wystawiennicze zostały zaadaptowane pomieszczenia w budynku powozowni. Po przeprowadzeniu gruntownego remontu połączonego z modernizacją w zabytkowym budynku powstały nowoczesne sale ekspozycyjne spełniające współczesne standardy w zakresie prezentacji dzieł sztuki. Utworzenie Galerii w Pałacu Herbsta umożliwiło przygotowanie stałej ekspozycji malarstwa ze zbiorów własnych muzeum.
2013 – ponowne otwarcie Pałacu Herbsta. Wyniki badań odkrywkowych oraz nowe źródła ikonograficzne umożliwiły nadanie wnętrzom odmiennego kształtu. Pałacowe salony zyskały wystrój bliższy oryginałowi z czasów, gdy mieszkała tu rodzina Herbstów. Dzięki pozyskanym fotografiom było możliwe odtworzenie wielu detali i elementów wyposażenia, które przydały salonom indywidualnego charakteru.
2013 – realizacja pionierskiego projektu Podszepty. Muzeum Pałac Herbsta jest pierwszym w Polsce muzeum, które stworzyło osobom z dysfunkcjami wzroku możliwość samodzielnego zwiedzania ekspozycji zabytkowych wnętrz w Pałacu Herbsta, wystawy malarstwa w Galerii Sztuki Dawnej oraz ogrodu. Projekt został opracowany przez pracowników Muzeum Pałac Herbsta.
2013 – Muzeum Pałac Herbsta zostało laureatem XXXIV edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2013. Jury nagrodziło nowatorski system Podszepty, który osobom niewidomym i słabowidzącym umożliwia samodzielne zwiedzanie muzealnych przestrzeni.
Nagroda Sybilla to najważniejsze wyróżnienie w polskim muzealnictwie, przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs jest rozstrzygany od ponad 30 lat.
2015 – Pałac Herbsta zdobył nagrodę główną oraz pierwsze miejsce w kategorii wnętrz poddanych rekonstrukcji historycznej w XXV edycji Konkursu na Wnętrz Roku 2013-2014. Największe uznanie jury uzyskała „rzetelność i troska o odtworzenie pierwotnych wnętrz rezydencji, detali, materiałów i kolorystyki, która zminimalizowała potrzebę kreacji, co w zestawieniu z obecną, muzealną funkcją nie było oczywiste”.
2015 – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski przyznał XIX-wiecznej zabudowie Łodzi tytuł Pomnika Historii. Wśród łódzkich obiektów objętych tytułem Pomnika Historii znalazła się rezydencja Matyldy i Edwarda Herbstów, gdzie mieści się obecnie Muzeum Pałac Herbsta.
2023 - Muzeum Pałac Herbsta zostało wyróżnione certyfikatem Województwo Łódzkie Ogrodem Polski
. Certyfikat jest prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym najbardziej urokliwym zielonym miejscom regionu. Podkreśla on wyjątkowe walory przyrodnicze miejsc oraz jest dowodem na to, że zaangażowanie właścicieli i zarządców terenów w tworzenie zielonych przestrzeni publicznych zostaje docenione.
Mapa