Ludność cywilna Królestwa Polskiego podczas I wojny światowej

30 marca, środa, godz. 17:00

INFO

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Przędzalniana 72

Deportacje, głód, epidemie, konfiskaty i rekwizycje, śmierć podczas bombardowań lotniczych i artyleryjskich. Po raz pierwszy w dziejach nowożytnych wszystkie te okropności spadały jedną lawiną na bezbronną ludność cywilną Królestwa Polskiego. Ogrom okropności powiększała także wrogość Imperium Rosyjskiego do części własnych obywateli. Opowie o tym gość spotkania Piotr Zawilski.

Piotr Zawilski – archiwista i historyk. Wieloletni dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi, obecnie dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego. Autor i współautor kilkudziesięciu książek i artykułów poświęconych I wojnie światowej, przedwojennej Policji Państwowej, Zbrodni Katyńskiej i Holokaustowi. Współredaktor „Bitewnika Łódzkiego 1914”.

Z cyklu: Wokół historii Herbstów. Prawdy, mity, konteksty to cykl spotkań poświęconych rodzinie Herbstów oraz historii Łodzi widzianej przez pryzmat ich losów. Punktem wyjścia do rozważań jest książka autorstwa Doroty Berbelskiej i Magdaleny Michalskiej-Szałackiej „Herbstowie. Historia fabrykantów” wydana przez Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Sopotu. Publikacja ta jest pierwszą biografią Herbstów, ale też przyczynkiem do poznania kultury życia codziennego Łodzi i Sopotu. Podczas spotkań zamierzamy rozwinąć wybrane tematy sygnalizowane w książce, m.in.: historia szpitala dziecięcego im. Anny Marii i sanatorium w Sokolnikach, dzieje Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn” w Czeladzi, życie mieszkańców Łodzi w czasach I i II wojny oraz dwudziestolecia międzywojennego, sopocki kurort, Sopot w Wolnym Mieście Gdańsku. Liczymy, że spotkania staną się platformą do dyskusji o historii Łodzi i rodziny Herbstów.

Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu możliwy wyłącznie po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji: e-mail: edu.herbst@msl.org.pl, tel. 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00). 

Bilet: 1 zł

Podziel się informacją

Mapa

51.7546699, 19.4851893

INFO

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Przędzalniana 72

Podziel się informacją