„Malarstwo jest milczącą poezją, a poezja – mówiącym malarstwem.“
Witold Wojtkiewicz, Za murem, 1906 r. Olej na płótnie. Zbiory Muzeum Sztuki w Łodzi
12 października, czwartek, godz. 17:00-18:30
INFO
Miejsce
Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Przędzalniana 72
Tytuł październikowego spotkania w Galerii Sztuki Dawnej, na wystawie „Widziałem prawdziwe arcydzieło”. Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi” to stwierdzenie Simonidesa z Keos. Przyjrzymy się wybranym malarzom, których twórczość lub podejmowane przez nich motywy mają literackiej komentarze. Podczas oprowadzanie porozmawiamy m.in. o „Zatrutej studni” Jacka Malczewskiego. Jedną z interpretacji cyklu prac o tym samym tytule przedstawia Lucjan Rydel. Obejrzymy obraz Henryka Siemiradzkiego „Odjazd z wyspy nocą”. Motyw samotnej wyspy pojawił się w malarstwie Arnolda Böcklina oraz w wielu utworach literackich, w tym w twórczości młodopolskich poetów. O twórczości Jana Stanisławskiego wspomina w „Weselu” Stanisław Wyspiański a Witoldowi Wojtkiewiczowi wiersz poświęcił Tadeusz Różewicz.
Prowadzenie: Katarzyna Kończal – Dział Edukacji MPH
Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu możliwy wyłącznie po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji. Zapisy: edu.herbst@msl.org.pl, tel. 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
Bilet: 10zł + bilet wstępu
Z cyklu: Kulturalne rendez-vous – cykl spotkań dla indywidualnych dorosłych odbiorców, którzy chcieliby wzbogacić swoją wiedzę na temat kultury, historii, obyczajowości i sztuk plastycznych XIX oraz przełomu XIX i XX wieku.
Podziel się informacją
Mapa
51.7546699, 19.4851893
Witold Wojtkiewicz, Za murem, 1906 r. Olej na płótnie. Zbiory Muzeum Sztuki w Łodzi
INFO
Miejsce
Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Przędzalniana 72